شبیه سازی مهبانگ

دانشمندان نخستین پرتو پروتون را برای شبیه سازی بیگ بنگ-لحظه ی پیش از آغاز جهان-به داخل سیلندر شتابدهنده شلیک کردند.دانشمندان پس از نزدیک به دو دهه انتظار نخستین آزمایش شبیه سازی جهان هستی موسوم به وقوع بیگ بنگ را در مقیاسی کوچک در آزمایشگاه سرن سوییس انجام دادند.

 

آزمایش بیگ بنگ (انفجار بزرگ)توسط یک شتابدهنده ی پرقدرت ۵ میلیارد دلاری انجام می شود که ساخت آن نزدیک به دو دهه طول کشید.محل آزمایش در عمق ۱۰۰ متری زمین قرار داشته و به صورت یک حلقه دایره ای شکل به طول ۲۷ کیلومتر است.

 

انتظار میرود این شتابدهنده سرعت پرتو های پروتون را پیش از برخورد با یکدیگر به سرعتی نزدیک به سرعت نور رساند.

دانشمندان سعی میکنند با انجام این آزمایش پرده از اسرار خلقت در نخستین لحظه ی پیدایش آن بردارند

بخشی از این سیلندر حلقه ای شکل در کشور سوییس و بخش دیگر آن در کشور فرانسه قرار دارد.برخی از دانشمندان نگران آن هستند که انجام چنین آزمایشی باعث ایجاد سیاهچاله ای در محل انجام آزمایش شود.

 

پنج هزار دانشمند از ۳۰ کشور جهان نزدیک به دو دهه بر روی این پروژه کار کرده اند.

در ابتدای عالم وقتی انرژی بسیار زیاد بوده باید ذره ای موجود بوده باشد وباید شرایطی شبیه مهبانگ فراهم شود تا این ذره دیده شود.هدف اصلی از ساخت این شتاب دهنده پدید آوردن این شرایط و دیدن این ذره بوده و موجب شده که از بیست سال قبل ساماندهی برای این منظور انجام شود.اگر  ذره دیده نشود گویای اشتباه بودن مدل های کنونی است و باید به شکل دیگری به سمت درک عالم رفت.البته تقریبا همه مطمءن هستند که ذره دیده میشود.

لازم به ذکر است که ایران نیز در سال ۱۳۸۰ با امضای تفاهم نامه ای وارد این کار بزرگ شد و بر مبنای آن قطعاتی از شتاب دهنده در ایران ساخته شدو دست کم ۴ دانشجوی دکترا پایان نامه ی خود را در این شتابدهنده گذراندندو هم اکنون دو دانشجوی ایرانی در این شتابدهنده حضور دارند

/ 0 نظر / 8 بازدید